Kuchnia, ze względu na swoją funkcjonalność jest miejscem, w którym higiena jest jeszcze ważniejsza niż w innych częściach domu. Często nie tylko przygotowujemy w niej posiłki, ale również je spożywamy. Łatwo tu zatem o zabrudzenia. Zaniedbanie kwestii ich usuwania może mieć konsekwencje nie tylko estetyczne, ale i zdrowotne – stają się bowiem źródłem bakterii. Oto kilka łatwych sposobów na utrzymanie idealnej czystości w kuchni.
Czyszczenie płyt ceramicznych
Usuwanie zanieczyszczeń z płyt ceramicznych jest dość łatwe, pod warunkiem, że nie zostały zapieczone. Zazwyczaj do tego celu niepotrzebny jest detergent, wystarczy wilgotna szmatka. Po środki przeznaczone do czyszczenia płyt ceramicznych lub stali nierdzewnej warto jednak sięgnąć w wypadku kamienia lub śladów po garnkach. Jeśli mamy do czynienia z przypaleniami, możemy je usunąć żyletką, musimy jednak uważać, aby nie porysować płyty. Przypalenia powinny być usuwane od razu, kiedy się jeszcze ciepłe. Ta sama zasada odnosi się do przypalonego cukru lub substancji zawierających cukier. Tego typu zanieczyszczenia pozostawione na dłużej mogą okazać się bardzo trudne lub wręcz niemożliwe do usunięcia!
Czyszczenie powierzchni emaliowanych i stali szlachetnej
W codziennym utrzymaniu higieny tych powierzchni powinien wystarczyć płyn do mycia naczyń. Jeśli chodzi o zabrudzenia z rdzy, świetnie sprawdzi się dziesięcioprocentowy kwasek cytrynowy. W przypadku zabrudzeń po wodzie i silniejszych zanieczyszczeń możemy użyć roztworu środka do czyszczenia stali. Pamiętajmy tez o pielęgnacji elementów stalowych takich jak okucia i zawiasy. Bez smarowania ich wazeliną techniczną (minimum raz w roku) mogą przestać działać prawidłowo.
Czyszczenie powierzchni drewnianych
Powierzchnie z lakierowanego drewna przemywamy ściereczką lekko nasączoną ciepłą wodą z delikatnym detergentem. Jeśli zanieczyszczenia są mocniejsze, użyjmy samego detergentu. Przecierając na sucho powierzchnie na sucho zwróćmy uwagę na kierunek usłojenia – przecierać należy zawsze zgodnie z tym kierunkiem. W wypadku wyjątkowo mocnych zabrudzeń możemy użyć środka do czyszczenia szyb. Najpierw jednak wykonajmy „próbę” – sprawdźmy w mało widocznym miejscu, czy na pewno nie zniszczy drewna.
Czyszczenie powierzchni aluminiowych
Do czyszczenia powierzchni aluminiowych wystarczy ściereczka nasączona wodą, bez konieczności użycia innych środków. Po każdym czyszczeniu warto przetrzeć powierzchnię na sucho. W przeciwnym razie mogą powstać mało estetyczne ślady po wodzie. Jeśli nie uda nam się usunąć zabrudzeń sama wodą, wówczas możemy użyć środka do czyszczenia szyb, bądź do czyszczenia zmywarek.
Czyszczenie blatów i innych powierzchni z tworzywa sztucznego
W wypadku powierzchni z tworzyw sztucznych, najlepiej miękkich ściereczek i łagodnych środków myjących . Detergent powinien być bardziej lub mniej rozwodniony, w zależności od stopnia zanieczyszczenia. Po czyszczeniu powierzchnie te powinny zostać jeszcze raz przemyte czystą wodą i wytarte do sucha. Przy bardzo mocnych zabrudzeniach po raz kolejny sprawdzi się płyn do mycia szyb.
Czyszczenie lodówki
Lodówka powinna być bezwzględnie czyszczona co mniej więcej pół roku. W przeciwnym razie może stać się siedliskiem bakterii. Przed rozpoczęciem czyszczenia pamiętajmy koniecznie o wyłączeniu jej z prądu. Następnie odczekajmy aż się odmrozi i oczyśćmy miękką ścierką i delikatnym środkiem czyszczącym. Przed rozpoczęciem czyszczenia należy usunąć z niej wszystkie półki, znacznie ułatwi nam to pracę.
Czyszczenie piekarnika
Metoda czyszczenia piekarnika zależy w dużej mierze od tego, jak „świeże” są zabrudzenia. Jeśli są nieprzypalone i jeszcze ciepłe, na ogół uniwersalne środki do czyszczenia powinny wystarczyć. W przeciwnym wypadku warto zaopatrzyć się w specjalny środek do czyszczenia piekarników.
Czyszczenie pochłaniacza pary
Czyszcząc pochłaniacz pary nie ograniczajmy się do przemycia obudowy. Pamiętajmy o regularnym myciu filtra – ręcznym lub w zmywarce. Jeśli mamy do czynienia z filtrem wykonanym z włókniny, musimy pamiętać o wymienianiu go w regularnych odstępach czasu. Filtr z węgla aktywowanego, który służy tylko do pochłaniania zapachów, powinien być wymieniany co 3-6 miesięcy.
Na koniec jeszcze kilka inspiracji kuchennych:
i podłoga-ciekawie...?!